Yaşar Doğu’da Zirve TÜRKİYE’NİN…!!!

Yaşar Doğu’da Zirve TÜRKİYE’NİN…!!!

22 ülkeden yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen ve “Mini” Dünya Şampiyonası olarak nitelendirilen... 

U23_milli_guresciler

Milli Güreşçilerimiz, Avrupa Şampiyonası’nı 10 Madalya İle Tamamladı

Polonya’nın Walbrzych şehrinde düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden milli güreşçilerimiz,... 

fatih_baskoy (1)

Milli Güreşçimiz Fatih Başköy Avrupa Şampiyonu Oldu…

Polonya’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nın beşinci gününde ülkemizi temsil eden milli... 

buse_tosun (2)

Milli Güreşçimiz Tosun, Avrupa Üçüncüsü Oldu…

Polonya’nın Walbrzych şehrinde devam eden 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nın dördüncü gününde 63... 

minderin_sultanlari

Minderin Sultanları’ndan İlk Gün 2 Madalya Geldi…

Polonya’nın Walbrzych şehrinde yapılan 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nın üçüncü gününde mindere... 

Taha Final Maçını Unutamıyor

Kategori : Güreş Dünyası - Etiketler : - Tarih : 02 Nisan 2013

Avrupa Şampiyonluğunu İkilemek İstiyor

Gürcistan’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda serbest stil 120 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, final mücadelesini unutamıyor.

 Gürcistan’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonası’nda serbest stil 120 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, final mücadelesini unutamıyor.
Akgül, 2012 yılında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta yapılan Avrupa Şampiyonası’nın ardından, bu sene Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen şampiyonada da altın madalya kazanmanın gururunu yaşadığını söyledi.

İki sene üst üste Avrupa şampiyonluğu kazanmanın farklı bir duygu olduğunu dile getiren Akgül, özellikle Tiflis’teki final mücadelesinin aklından çıkmadığını ifade etti.

Akgül, şampiyonaya gitmeden önce altın madalya kazanmayı hedeflediğini ve madalyayı çok istediğini vurgulayarak, “Finaldeki rakibim Ukraynalı Alen Zasieiev oldu. Ukrayna’nın son dönemde yetiştirdiği önemli bir güreşçi. Karşılaşmaya çok istekli başladım” dedi.

 FILA kuralları gereği rakibine ihtar verdirmek adına, 1.5 dakika süresince Alen Zasieiev’i kovaladığını anlatan Akgül, “Sürekli puan alma arayışı içindeydim. 1.5 dakikada 4 kere ayağına daldım, bastıramadım. En son daldığımda bana çok güzel bir oyun yaptı ve beni köprü pozisyonuna kadar getirdi. O an çok kötü duygular hissettim. Aslında tuşa gelen bir güreşçi de değilim. Bu tür pozisyonlara alışık olmadığım için rakibim beni tuş da edebilirdi. Allah’a çok şükür kurtuldum. Bu arada maçı kaybetme psikolojisine kapıldım. Çünkü bende özgüven eksikliği yaşattı. İlk devreyi 6-0 mağlup kapattım. Ondan sonra minderin ortasına geldim. Rakibimin hafiften sallandığını görünce yorulduğunu anladım. Özgüvenim yerine geldi ve ardından ikinci devreyi 1-0 aldım. O zaman rakibim daha da yoruldu. Şampiyonun belli olacağı son devrede varımı yoğumu ortaya koydum ve sonuçta devreyi 2-1 kazanarak ikinci Avrupa şampiyonluğumu ilan ettim. Son saniyeler geçmek bilmedi. Sonuç olarak bir an özgüvenimi kaybederek mağlup olacağımı düşündüğüm maçta kısa sürede toparlanarak altın madalyaya ulaştım” dedi.

“MAÇI BİZDEN DAHA FAZLA YAŞAMIŞ”
Akgül, karşılaşmanın ardından final maçının görüntülerini defalarca izlediğini ve hala da izlemeye devam ettiğini söyledi.

“Maç görüntülerine başkanımız Hamza Yerlikaya’nın minder dışındaki heyecanı da yansımış. Onlar da izlenmeye değer” diyen Akgül, “Şampiyona, Türk güreşinin en önemli isimlerinden olan başkanımız Hamza Yerlikaya için de ayrı bir öneme sahipti. Kendisinin federasyon başkanı olarak ilk Avrupa Şampiyonası oldu. Onun da en önemli sınavıydı. Milletimizin kendisinden beklentileri vardı. Hamza başkanımız da beklentileri boşa çıkarmamak adına gece gündüz demeden yoğun bir çalışma içinde bulunuyor. Final maçında başkanımız daha stresli ve heyecanlıydı. Görüntülerde izlediğim kadarıyla kendisi hiç yerinde durmamış. Hopluyor, zıplıyor, bağırıyor, çağırıyor, hakemlere itiraz ediyor, tartışıyor. Maçı adeta yaşıyor. Hatta maçı bizden daha fazla yaşamış. Maçın bitiş düdüğüyle birlikte de mindere atlayıp beni ilk tebrik eden kişi oldu. Böyle bir maç da unutulur mu ” ifadelerini kullandı.

“BABAM KORKUTMUŞ”
Genç şampiyon, İzmir’de ikamet eden ailesinin, final karşılaşmasını yakın akrabalarıyla birlikte evde televizyondan takip ettiklerini kaydetti.

Karşılaşma sırasında evde büyük bir heyecan yaşandığını öğrendiğini anlatan Akgül, “Maç sırasında özellikle ikisi de güreşçi olduğu için babam ile ağabeyim çok heyecanlanmış. İlk devrede tuş pozisyonuna geldiğimde evde sıkıntılı anlar yaşanmış. Maçı evde televizyondan takip eden babam fenalaşmış. Evdekiler babama bir şey oldu diye korkmuş. Allah’a şükür ondan sonra ben toparlanınca biraz rahatlamış. Şampiyon olunca da heyecan, yerini sevince bırakmış” diye konuştu.

Editör:Cüneyt İLDEM

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :